Piękne nogi bez żylaków

Żylaki, to potoczna nazwa przewlekłej niewydolności żylnej. To nadmierne poszerzenie żył niesie ze sobą duże zagrożenie. Objawiają się widocznymi wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył, które widać przez skórę. Najczęściej występują na nogach, jednak zdarzają się także żylaki odbytu i przełyku. Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn powstawania żylaków. Wymienia się niewydolność zastawek żył oraz osłabienie ściany żylnej.

Zastawki otwierają się kiedy krew płynie w górę i zamykają, gdy ta chce opaść. Kiedy jednak dochodzi do poszerzenia ścian żył, zastawki się nie domykają, krew się cofa i powstaje nadciśnienie, które powoduje że żyły poszerzają się. Tak powstają żylaki. Według lekarzy do powstania żylaków przyczynia się wiele czynników. Między innymi uwarunkowania dziedziczne. Powstawaniu żylaków sprzyja także tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy (długie przebywanie w pozycji siedzącej utrudnia przepływ krwi), płeć (kobiety chorują częściej), a także sposób odżywiania.

Żylaki są chorobą nieodwracalną, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. By zapobiec powstawaniu żylaków należy regularnie uprawiać sport. Gdy masz siedzący tryb pracy, staraj się robić przerwy na gimnastykę, wystarczy kilka minut. Kiedy pojawią się pierwsze zmiany, należy zrezygnować z korzystania z saun, solariów i gorących kąpieli. Przeciw żylakom działa również odpowiednia dieta, bogata w błonnik pochodzący ze świeżych warzyw i owoców. Także duża ilość wypijanych płynów (1,5-2 litrów na dobę). Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów i wyeliminować palenie papierosów.

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*