Wpadka? Bez paniki, masz 72 h

Wśród wszystkich metod zapobiegania ciąży, jedną z najczęściej wybieranych jest prezerwatywa, która również zabezpiecza przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. Niestety nie jest to najbezpieczniejsza metoda antykoncepcji, ponieważ prezerwatywy często pękają, a wtedy istnieje duże ryzyko zajścia w ciążę. Jeżeli Wam też przydarzył się ten niemiły incydent lub jeśli w ogóle nie pomyśleliście o jakiejkolwiek formie antykoncepcji, nie panikujcie, ponieważ możecie skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. tabletki „po”, którą można przyjąć do 72 godzin po feralnym stosunku. Pamiętaj, że decyzja o macierzyństwie zaważy na całym Waszym życiu, dlatego zawsze powinna być podejmowana świadomie!

Antykoncepcja „po”

Jedną z metod antykoncepcji awaryjnej jest przyjęcie dwukrotnej dawki 750 mikrogramów levonorgestrelu. Pierwszą tabletkę należy przyjąć do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku seksualnego, a następną dawkę po 12 godzin od przyjęcia pierwszej pigułki. Konieczność pamiętania o drugiej tabletce jest dla partnerów dodatkowo stresująca, ponieważ jej pominięcie bardzo często stwarza ryzyko niepowodzenia całej metody. Niedawno pojawiła się metoda antykoncepcji „po”, która wymaga przyjęcie tylko jednej tabletki, która zawiera wymaganą dawkę hormonów, do 72 godzin po stosunku. Prostsze stosowanie zwiększa skuteczność antykoncepcji awaryjnej i jest rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Izomer norgestrelu (lewoskrętny) działa analogicznie do progesteronu, zagęszcza śluz szyjki macicy oraz zmienia właściwości fizykochemiczne błony śluzowej macicy. Utrudnia to ruch plemników, dzięki czemu nie mogą przedostać się do jajowodów, a w przypadku, gdy już dojdzie do zapłodnienia nie jest możliwe zagnieżdżenie się zarodka w śluzówce macicy.

Szybka reakcja

Jeżeli jesteście zagrożeni wpadką to pamiętajcie, że czas jest w tej sytuacji na wagę złota. Jeśli tabletka „po” zostanie przyjęta już 12 godzin po stosunku, wówczas jej skuteczność jest największa i sięga prawie 100%. Dlatego wielu lekarzy zaleca zakup antykoncepcji awaryjnej „na wszelki wypadek”. Receptę na tabletkę 72 h po stosunku może wypisać każdy lekarz, hormonalną antykoncepcję „po” można również kupić za pośrednictwem klinik internetowych, które oferują bezpłatną konsultację z lekarzem i otrzymanie przesyłki już nawet przed upływem 24-48 godzin od zamówienia.

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*